BAHMAN FARMANARA بهمن فرمان آرا

مصاحبه ; روزنامه همشهری تریلر

11 بهمن 79

«بوی کافور، عطریاس» از نگاه دیگران

حرکت به فراسوی گذشته‌ها

بنیاد جین سیسکل، جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به «بوی کافور، عطریاس» اهداء کرد.

مرکز فیلم شیکاگو که نام خود را به یاد منتقد شهیر و فقید امریکایی به بنیاد جین سیسکل تغییر داده و برگزارکننده جشنواره سالانه فیلم‌های ایرانی در امریکا بوده است، در نظرخواهی از تماشاگران برنامه‌ها، «بوی کافور، عطریاس» را حائز اکثریت آرا تشخیص داده و جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به این اثر بهمن فرمان‌ارا اعطاء کرده است.

«بوی کافور، عطریاس» که در هجدهمین جشنواره فیلم فجر خوش درخشیده بود، در جشنواره‌ها و رویدادهای سینمایی امریکای‌شمالی با استقبالی شأیان توجه روبه‌رو شده و منتقدان را به بیان دیدگاه‌هایی قابل‌توجه ترغیب کرده است.

برای مثال، جشنواره فیلم نیویورک در کاتالوگ خود درباره‌ «بوی کافور، عطریاس» با ایجاز و اشتیاق می‌نویسد که: «فرمان‌آرا یکی از چهره‌های کلیدی سینمای ایران قبل از 1979 است که (شاید به نحوی خالی از تعجب) در نقش شخصیت اصلی نیز بازی برازنده‌ای ارائه می‌دهد. «بوی کافور» که تقریباً تمام جوایز اصلی جشنواره فیلم فجر 2000 در تهران را از آن خود کرده است، اثری جذاب و تکان‌دهنده است که تلخکامی و خشم بی‌پرده‌اش با درایتی که نیاز به حرکت به فراسوی گذشته‌ها را درک می‌کند، تعدیل می‌شود.

 

در بحث مشارکت کنید